SZUKAJ

znajdź to, czego szukasz

Systemy ociepleń i farby marki quick-mix na UNITY CENTRE w Krakowie. Historia jednego z najsłynniejszych budynków w Polsce…

Blog

Historia budowy słynnego krakowskiego „Szkieletora” sięga 1975 roku. Mija właśnie 45 lat od rozpoczęcia budowy i spora część mieszkańców Krakowa przestała wierzyć że kiedykolwiek zostanie on ukończony. Pierwotnie budynek powstawał dlaNaczelnej Organizacji Technicznej dzisiejszej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Niestety po czterech latach prac budowę z powodów ekonomicznych wstrzymano. Od tamtej pory budynek straszył mieszkańców stolicy Małopolski szkieletem bez elewacji. Z powodu wysokości smukłej bryły oraz ukończonych jedynie stropów budynek został przez Krakowiaków szybko nazwany "Szkieletorem".

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku budynek trafił w prywatne ręce i w trakcie kolejnych lat kilka razy zmieniał właściciela. Dopiero w 2016 roku zatwierdzono projekt rewitalizacji wieżowca a generalnym wykonawcą została firma Strabag.

Do ocieplenia 14 tys. m² elewacji kompleksu budynków UNITY CENTRE wybrany został system ociepleń Lobatherm W marki quick-mix z wykończeniem elewacyjnym tynkiem silikonowym SHK. Stropy w garażach wewnątrz budynków ocieplone zostały systemem quick-mix Lobatherm G BS (około 10 tys. m²). Ponadto część ścian wewnętrznych budynku została pokryta matową farbą do wnętrz Basic Kolor marki quick-mix. Swoim doświadczeniem i wiedzą inwestycję tę wspierał pan Dariusz Grotkowski Regionalny Kierownik Sprzedaży w spółce Sievert Polska.

Ukończony w tym roku obiekt nosi nazwę Unity Centre i jest to największe wielofunkcyjne centrum biznesowe w Krakowie. Jego najwyższy budynek Unity Tower jest wyższy o 10 metrów od pierwotnego projektu budynku NOT. Mierzy zatem 102 metry wysokości i jest aktualnie najwyższym budynkiem Krakowa. Powierzchnia całkowita grupy wielokondygnacyjnych obiektów wynosi ponad 88 tys. m² natomiast użytkowa blisko 46 tys. m² z czego największą część zajmują biura - 41 tys. m².

Współczesność w duchu Art Déco

Budynek zaprojektowany został przez architektów z krakowskiej pracowni DDJM Biuro Architektoniczne. Jego inwestorami są GD&K Group wspólnie z Verity Development. Wzniesione w stali i kamieniu budowle Unity Centre nawiązują do przedwojennych tradycji architektury Krakowa. Projektanci z biura DDJM czerpali inspiracje z historycznego dorobku eklektycznej zabudowy oraz stylu Art Déco. Projekt urzeka geometryczną symetrią przestrzenną dyscypliną i dążeniem do perfekcji płynnie balansując między tradycją a architektoniczną awangardą.

skontaktuj się z doradcą